საქართველოს მართველები XIX - XXI საუკუნეებში. - 3 ივლისში 2012 - გარდაქმნა
მთავარი » 2012 » ივლისი » 3 » საქართველოს მართველები XIX - XXI საუკუნეებში.
2:18 AM
საქართველოს მართველები XIX - XXI საუკუნეებში.

საქართველოს მართველები რუსეთის იმპერიის დროს (კავკასიის მთავარმართებლები და მეფისნაცვლები)

კარლ კნორინგი 1801-1802

პავლე ციციანოვი 1802-1806

ივან გუდოვიჩი 1806-1809

ალექსანდრ ტორმასოვი 1809-1811

ფილიპო პაულიჩი 1811-1812

ნიკოლაი რტიშჩევი 1812-1816

ალექსი ერმოლოვი 1816-1827

ივანე პასკევიჩი 1827-1831

გრიგორი როზენი 1831-1837

ევგენი გოლოვინი 1837-1842

ალექსანდრ ნეიდგარტი 1842-1844

მიხეილ ვორონცოვი 1844-1854

ნიკოლაი მურავიოვი 1854-1856

ალექსანდრ ბარატიანსკი 1856-1862

მიხეილ რომანოვი 1862-1882

ალექსანდრ დონდუკოვ-კორსაკოვი 1882-1890

სერგეი შერემეტიევი 1890-1896

გრიგორი გოლიცინი 1896-1904

ილარიონ ვორონცოვ-დაშკოვი 1904-1916

ნიკოლაი რომანოვი 1916-1917

საქართველო კავკასიის მართველები

ევგენი გეგეჭკორი ნოემბერი 1917 - 10 თებერვალი 1918

ნიკოლოზ ჩხეიძე 10 თებერვალი 1918 - 22 აპრილი 1918

აკაკი ჩხენკელი 22 აპრილი 1918 - 26 მაისი 1918 

დამოუკიდებელი საქართველოს მთავრობის მეთაურები (პრემიერ მინისტრები)

ნოე რამიშვილი 26 მაისი 1918 - 24 ივლისი 1918

ნოე ჟორდანია 24 ივლისი 1918 - 25 თებერვალი 1921

კომუნისტური საქართველოს მართველები

ფილიპე მახარაძე 25 თებერვალი 1921 - 25 აგვისტო 1922 

ბესარიონ ლომინაძე 25 აგვისტო 1922 - აგვისტო 1924

ლავრენტი ქართველიშვილი 1924-1930

ლევან ღოღობერიძე 1930

სამსონ მამულია 1930-1931

ლავრენტი ბერია 1931-1938

კანდიდ ჩარკვანი 1938-1952

აკაკი მგელაძე 1952-1953

ალექსანდრე მირცხულავა 1953

ვასილ მჟავანაძე 1953-1972

ედუარდ შევარდნაძე 1972-1985

 ჯუმბერ პატიაშვილი 1985-1989

გივი გუმბარიძე 1989-1990

ავთანდილ მარგიანი 1990-1991

ჯემალ მიქელაძე 1991

დამოუკიდებელი საქართველოს ხელმძღვანელები

პრეზიდენტები და მეთაურები

ზვიად გამსახურდია (პრეზიდენტი)14 აპრილი 1991 - 6 იანვარი 1992 - 31 დეკემბერი 1993

სამხედრო საბჭო (სიგუა, იოსელიანი, კიტოვანი) 6 იავნარი - 10 მარტი 1992

ედუარდ შევარდნაძე 10 მარტი 1992 - 23 ნოემბერი 2003 

ნინო ბურჯანაძე 23 ნოემბერი 2003 - 25 იანვარი 2004

მიხეილ სააკიანი 25 იანვარი 2004 - 25 ნოემბერი 2007

ნინო ბურჯანაძე 25 ნოემბერი 2007 - 20 იანვარი 2008

მიხეილ სააკაშვილი 20 იანვარი 2008 -


პრემიერ მინისტრები 

თენგიზ სიგუა 15 ნოემბერი 1990 - 18 აგვისტო 1991

მურმან ომანიძე 18-26 აგვისტო 1991

ბესარიონ გუგუშვილი 26 აგვისტო 1991 - 6 იანვარი 1992

თენგიზ სიგუა 6 იანვარი 1992 - 8 ნოემბერი 1992 - 6 აგვისტო 1993

ედუაედ შევარდნაძე 6-20 აგვისტო 1993

ოთარ ფაცაცია 20 აგვისტო 1993 - 5 ოქტომბერი 1995

ბაკურ გულუა 5 ოქტომბერი - დეკემბერი 1995

ზურაბ ჟვანია 17 თებერვალი 2004 - 3 თებერვალი 2005

გიორგი ბარამიძე 3-17 თებერვალი 2005

ზურაბ ნოღაიდელი 17 თებერვალი 2005 - 16 ნოემბერი 2007

ლადო გურგენიძე 22 ნოემბერი 2007 - 1 ნოემბერი 2008

გრიგოლ მგალობლიშვილი 1 ნოემბერი 2008 - 6 თებერვალი 2009

ნიკა გილაური 6 თებრვალი 2009 - 30 ივნისი 2012

ივანე მერაბიშვილი 30 ივნისი 2012 - 21 ოქტომბერი 2012

ნა იშვილი  21 ოქტომბერი 2012 - 

ნანახია: 794 | დაამატა: Ucha | რეიტინგი: 0.0/0
სულ კომენტარები: 1
1  
ავთანდილ მარგიანი და ჯემალ (ჯიმი) მიქელაძე საქართველოს მმართველები(არც სსრკ-ს შემადგენლობაში და არც დამოუკიდებლობის პერიოდში) არ ყოფილან: 1990 წლის 28 ოქტომბერს ჩატარებული არჩევნების შემდეგ არჩეულ იქნა საქართველოს პირველი მარავლპარტიული პარლამენტი-უზენაიესი საბჭო, რო,ლის თავმჯდომარეც მანამდე გახლდათ საქართველოს კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი გივი გუმბარიძე; რეალური ხელისუფლება იმ დროს უკვე კომპარტიას დაკარგული ჰქონდა და ხელისუფლების ძირითადი ბერკეტი უზენაეს საბჭოში იყო გადასული; 1990 წლის ნოემბერში ახლადარჩეული უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარედ აირჩიეს ბატონი ზვიად გამსახურდია(გივი გუმბარიძის ნაცვლად) და ამდენად რეალური ხელიუფლება გადავიდა უზენაესი საბჭოსა და მისი პრეზიდიუმის თავმჯდომარის ბატონი ზვიად გამსახურდიას ხელში; რაც შეეხება საქართველოს კომუნისტურ პარტიას, ის ამ დროისთვის თითქმის აღარ არსებობდა-პარტიის წევრებმა მასიურად დატოვეს მისი რიგები; რელაურად , ნომინალურად არსებობდა ე.წ. პარტიის ცეკა- რომილის პირველ მდივნად გუმბარიძის გადადგომის შემდეგ აირჩიეს ავთანდილ მარგიანი, ხოლო მისის გადადგომის შემდეგ- ჯემალ მიქელაძე;, 1991 წლის ე.წ. "გე-კა-ჩე-პე" -ს დამარცხების შემედგ საქართველოს უზენაესმა საბჭომ აკრძალა კომპარტიის არსებობს და მისი ქონება გადაეცა სახელმწიფოს.

სახელი *:
Email *:
კოდი *: